Genetika yra mokslas, kuris mums siejasi su ateitimi ir dar neatrastais dalykais apie žmogaus biologiją ir genus. Tai paslaptinga ir tikrai įdomi sritis, todėl genetiką studijuoti renkasi vis daugiau jaunų žmonių. Genetika mus supa kasdien ir kasdien pastebime dalykus savyje ir kituose, kurie yra nulemiami genų. Tarkime, raudoni parduotuvėje pirkti pomidorai iš tiesų yra genetikos produktas, nes tikrieji pomidorai yra geltoni ir jų skonis yra visai kitoks. Arba štai pamatome gražią mergaitę, nusėtu strazdanomis veidu -tai irgi genetikos elementas. Tačiau genetika yra atsakinga ir už tam tikras ligas, todėl jas įtariant kiekvienam praverčia genetiko konsultacija. Čia pristatysime įdomius faktus apie tai:
-
Vienos genetinės ligos yra paveldimos tiesiogiai, o kitoms būtina genų sąveika su aplinkos veiksniais – mityba, gyvenimo būdu, tarša, pašaliniais vartojamais medikamentais.
-
Jeigu motinai gimsta vaikas su įgimtais defektais ar ligomis, tai nereiškia, kad ir ateityje gimsiančios atžalos bus ligotos. Dažnai apsigimimai ištinka dėl žalingo aplinkos poveikio laukiantis. Genetiko konsultacija leis sužinoti ar apsigimimas tikėtinas ir ateityje.
-
Yra toks reiškinys kaip recesyviniu būdu paveldima liga. Tai tam tikros ligos, kurių pakitusį geną patys nesusirgdami tėvai gali nešioti visą gyvenimą, tačiau su šia liga gims būtent jų naujagimis. Tai gali būti tokios ligos kaip cistinė fibrozė arba fenilketonurija.
-
Kai kurios genetinės ligos yra nesunkiai išgydomos – pavyzdžiui, rachitas, širdies yda ir t.t.), o štai autizmas, cerebrinis paralyžius yra praktiškai neišgydomos arba pagydomos tik iš dalies.
Į genetinių ligų sąrašą įeina:
-
Ternerio sindromas
-
Vėžys
-
Viscoto Oldricho sindromas
-
AH sekrecijos deficitas
-
Ašerio sindromas
-
Autizmas
-
Diabetas
-
Fabry liga
-
Homocistinurija
-
Lowe sindromas
-
Lunos
-
Barto sindromas
-
Cerebrinis paralyžius
-
Cistinė fibrozė
-
Dauno sindromas
-
Psoriazė
-
Šeiminė Viduržemio jūros karštligė (ŠVK)
-
Spinalinė raumeninė atrofija